Taniej!
857-rowerem-i-pieszo-prz_231

ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Wydanie VII


Czytaj e-booki Kazimierza Nowaka na Legimi!

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, “odkrywca” postaci Kazimierza Nowaka.

Książka zawiera zbiór reportaży z rowerowej podróży przez Afrykę, jaką autor odbył w latach 1931-1936. Samotnie, bez pieniędzy, ale za to z niezłomnym charakterem i wielką determinacją, dzięki którym udaje mu się przebyć trasę wzdłuż całej Afryki z północy na południe, a następnie inną drogą – z południa na północ.

49,50 zł 39,90 zł

Na stanie

5 z 5 na podstawie ocen 5 klientów
(5 opinii klienta)

Opis produktu


Czytaj e-booki Kazimierza Nowaka na Legimi!

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, “odkrywca” postaci Kazimierza Nowaka.

Książka zawiera zbiór reportaży z rowerowej podróży przez Afrykę, jaką autor odbył w latach 1931-1936. Samotnie, bez pieniędzy, ale za to z niezłomnym charakterem i wielką determinacją, dzięki którym udaje mu się przebyć trasę wzdłuż całej Afryki z północy na południe, a następnie inną drogą – z południa na północ.

Wszystkie informacje dotyczące książki jak i autora Kazimierza Nowaka znajdują się na portalu www.kazimierznowak.pl

To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora…; oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu napisał Ryszard Kapuściński w maju 2005 r. w liście do Wydawnictwa Sorus po przeczytaniu pierwszego (liczącego 152 strony) wydania „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, które ukazało się w 2000 r. Zachęceni tą opinią wznowiliśmy książkę w 2006 r. w postaci drugiego wydania w miękkiej oprawie.

Udział Kapuścińskiego w odsłonięciu w Poznaniu w dniu 25 listopada 2006 r. ufundowanej przez podróżnika Macieja Pastwę tablicy poświęconej Autorowi książki – Kazimierzowi Nowakowi i zainteresowanie mediów pozwoliły dotrzeć do rodziny Nowaka i nieznanych wcześniej redaktorowi książki reportaży, publikowanych w polskiej prasie w latach 1931-1937, jak również do materiałów niepublikowanych – tekstów i fotografii z podróży, przechowanych przez rodzinę. Zdołano również uściślić wiele dat i faktów.

Tak powstało trzecie, rozszerzone (liczące 392 strony) wydanie. Zawiera ono pełną, napisaną pięknym, barwnym językiem, opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem – do Algieru)!

Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.

Zwiększenie, w stosunku do pierwszego wydania, liczby oryginalnych, wykonanych przez podróżnika fotografii (156, w tym wiele wcześniej niepublikowanych) oraz dodanie, oprócz mapy Afryki z trasą całej podróży, 11 mapek ilustrujących kolejne etapy wyprawy z zaznaczoną marszrutą i odwiedzanymi miejscowościami sprawiają, że Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka – przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych, będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.

Obecne, VII wydanie wzbogacone zostało o dodatkowe zdjęcia, udostępnione przez rodzinę K. Nowaka (np. zdjęcie Remo), dokładniejsze mapki, indeks i zaktualizowaną przedmowę Łukasza Wierzbickiego, redaktora tej książki.

Dodatkowe informacje

Waga 690 g
Liczba stron

404

Oprawa

twarda

Rok wydania

2013

Język

polski

ISBN

978-83-63768-25-6 (twarda)

Autor

Nowak Kazimierz

Spis treści

WPROWADZENIE DO WYDANIA VII


PROLOG


CZĘŚĆ PIERWSZA


LIBIA

 1. Trypolis, początek afrykańskiej przygody
 2. Modlitwa pustyni
 3. Pierwszy rower u bram Sahary
 4. Miesiąc pustynnej włóczęgi
 5. Wesele arabskie
 6. Przez ogarnięte wojną pustkowia
 7. Wezwanie do komendy strefy
 8. Wybrzeżem Cyrenajki

EGIPT

 1. Życie Egiptu
 2. Gdzie płynie bogactwo trzech światów
 3. List znad Nilu
 4. Królewska uczta

SUDAN

 1. Dwie stolice Sudanu
 2. Ku misjom nad Białym i Błękitnym Nilem
 3. Legenda
 4. Łowy w Sudanie

KONGO BELGIJSKIE

 1. Nad złotodajnymi rzekami Konga Belgijskiego
 2. Przez ziemie ludożerców
 3. Wśród Pigmejów
 4. Wspinaczka ku szczytom Ruwenzori
 5. U stóp Gór Księżycowych
 6. Równik wita włóczęgę
 7. Nad jeziorem Kivu
 8. Na dworze króla Ruandy
 9. Na bawełnianym szlaku
 10. Pośród największych miast świata
 11. Wielki kryzys w Katandze
 12. Krzyż przeciw bagnetom
 13. W obliczu błotnej śmierci
 14. Obłąkaniec złota
 15. Królestwo pustkowia

RODEZJA

 1. W tubylczej wiosce w Rodezji
 2. W raju czarnego świata
 3. Święta Bożego Narodzenia A.D. 1933
 4. W złotym mieście bankrutów

ZWIĄZEK POŁUDNIOWEJ AFRYKI

 1. W białej Afryce
 2. Wśród Burów z Transwalu, weteranów wojny z 1902 roku
 3. Noc na Przylądku Igielnym

CZĘŚĆ DRUGA

 1. Zima w Kapsztadzie
 2. W krainie przez Boga zapomnianej

AFRYKA POŁUDNIOWO-ZACHODNIA

 1. Psie powstanie
 2. Wyspa polska
 3. Nad tajemniczym jeziorem Otjikoto

ANGOLA

 1. Pora deszczów w kraju Owambo
 2. W okrutnym pierwotnym raju
 3. Święta wśród Polonii w Angoli
 4. List z dżungli Moxico
 5. Nad brzegiem Kassai, u progu nowej przygody
 6. Rozbitek Czarnego Lądu
 7. Pieszo przez Angolę ku równikowi

KONGO BELGIJSKIE

 1. List znad rzeki Kassai
 2. Nareszcie prawdziwy król
 3. Jeśli pójdę na mięso do kotła…
 4. Pustelnica z Krakowa
 5. Biały kapitan Czarnego Lądu
 6. Łodzią na ślub Kassai z Kongiem

FRANCUSKA AFRYKA RÓWNIKOWA

 1. W najczarniejszej Afryce
 2. Zero stopni szerokości geograficznej
 3. List z puszczy podrównikowej
 4. Poczta pod równikiem
 5. W czarnym Paryżu
 6. W rajskiej krainie garnków
 7. Ueli, nowy przyjaciel
 8. Karawana

FRANCUSKA AFRYKA ZACHODNIA I ALGIERIA

 1. Wyścig ze śmiercią
 2. Tylko trupy tu koczują, tylko sępy tu żerują
 3. Oaza

Pożegnanie


WSPOMNIENIE


INDEKS NAZW GEOGRAFICZNYCH


Śladami Kazimierza Nowaka

Opinie: 5 o ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Wydanie VII

 1. 5 z 5

  :

  Książka piękna dla wszystkich, którzy przygodę i uwielbiają rowery. Taką książkę nie czyta się ją się wchłania. Polecam! PS. Książkę zamówiłem w wyd. SORUS, bez problemów dotarła, dobrze zabezpieczona! Pozdrawiam SORUS!

 2. 5 z 5

  :

  Książka to klasyk – przedstawiać nie trzeba. Obsługa okołosprzedażowa pierwsza klasa – dobra komunikacja i czas realizacji.

 3. 5 z 5

  :

  Gorące podziękowania dla Wydawnictwa z pracę związaną z propagowaniem dokonań Kazimierza Nowaka.
  Parę lat tamu przeczytałem bodajże trzecie wydanie Rowerem i Pieszo przez Czarny Ląd i byłem niezwykle poruszony heroizmem tego człowieka.
  Ostatnio zaś po przeczytaniu Listów z Afryki uważam, że powinien on dołączyć do panteonu najwybitniejszych Polaków a podróżnikiem to chyba był najdzielniejszym. Byłem pod takim wrażaniem tej lektury, że nie było znajomego, któremu bym o niej nie opowiedział. Od razu też zamówiłem najnowsze wydanie Rowerem i Pieszo. No i odwiedziliśmy z żoną Boruszyn… to tylko 65 km z Piły. Padał akurat deszcz i idąc w kierunku domu Nowaka cały czas wydawało mi się, że zaraz zza węgła wyjdzie człowiek z rowerem i zapyta się czy nie mamy tytoniu a potem rozpocznie swoją gawędę …Uważam, że robicie wspaniałą robotę opracowując i wydając wszystko co wiąże się z Kazimierzem Nowakiem. To z pewnością wielki trud i być może praca jak na razie niedoceniona – jeszcze trzeba trochę poczekać aż Rowerem i pieszo zostanie lekturą szkolną.

 4. 5 z 5

  :

  Reportaze Kazimierza Nowaka sa niezwykle. Postac autora, to postac nie tylko podroznika, ale przede wszystkim bohatera i odkrywcy miejsc w Afryce, do ktorych nie dotarl zaden inny Europejczyk tamtych czasow. Dzisiaj takiej Afryki juz nie ma, wiec tym bardziej warto te ksiazke przeczytac. Warto by bylo przetlumaczyc te pozycje na inne jezyki, aby nazwisko tego zacnego Polaka stalo sie znane na swiecie na rowni z Kolumbem.

 5. 5 z 5

  :

  Are there any books in English about this amazing traveller? Or any books which show the 100’s of photos he took on his journey? Thank you!

 6. :

  Soon there will be english version of Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd – Across Africa. Please, be patient for about 1 month. Thanks!

Dodaj opinię